Tartalomjegyzék
Alapok
Ez a leírás elsősorban Mark575 régebbi cikkeiből lett összerakva.
Milyen egy jó videó?
Egy videó készítésénél ügyelni kell minden apróságra, ugyanis kis részletek is el tudják rontani a videó hangulatát. Ügyelni kell arra, hogy ne legyen se túl rövid, se túl hosszú. Bemutató videók fél, 2 perc közöttiek, frag, és klánvideók általában 2-8 percesek, gameplay-k, és filmek hosszabbak szoktak lenni. A videó legyen látványos. Az effektek variálásával nagyon fel lehet dobni, ugyanakkor nem kell túlzásba vinni, mert élvezhetetlen lesz a videó, és a tartalmat sem lehet látni. Ott legyen effekt, ahol szükség van rá. Ügyelni kell arra is, hogy a zene illeszkedjen a videó témájához, passzoljanak a jelenetek a zene gyorsaságához. Ezek a leggyakoribb dolgok, amik el tudnak rontani egy videót. Ajánlott nézegetni mások által feltöltött videókat, akár más játékokról is.
Videófajták
Alapból hat videófajta van, ami a legtöbbször előfordul. Lentebb találhatsz pár hasznos tippet az egyes fajtákhoz.
- Fragvideó: Olyan videó, amiben egy, vagy több játékos ölései vannak. Általában profi játékosok készítenek ilyen videót, hogy bizonyítsák, mennyire jók. Egyik legelterjedtebb videófajta az FPS játékok körében.
Fragvideó készítésénél ügyelni kell arra, hogy látványosak, és minél ügyesebbek legyenek az egyes jelenetek, hogy érdekelje azt, aki megnézi. Érdemesebb pörgős zenét választani alá, és az öléseket a zenére igazítani. - Stuntvideó: A Stunt jelentése a valóságban kaszkadőr mutatványok. A játékokban általában járművekkel való mutatványokat értjük Stuntnak. A Stickman esetében inkább a Hummerrel csinálnak ilyen stílusú videókat.
Stuntvideó készítéséhez legjobb helyek a pályán a meredek hegyoldalak, bunkerek, épületek előtti emelkedők. Tapasztald ki, melyik részről lehet nagyokat ugratni a Hummerrel. - Klánvideó: Egy klán tagjairól készült videó. Legtöbbször a tagok ölései vannak benne, de néha egy egyszerű film.
Hasonló dolgokra kell figyelni egy klánvideó esetében, mint a sima fragvideóknál, hiszen a klánvideók általában több tag fragjainak egybefoglalása. Ügyelni kell arra is, hogy lehetőleg az összes tag szerepeljen a videóban. - Film: Olyan videó, amiben semmi sincs véletlenül, minden "forgatókönyv" szerint megrendezett.
A filmeknél legjobban a történetre kell ügyelni. Legyen jól kitalálva, legyen izgalmas, lehessen követni, melyik szereplőről van szó (erre alkalmasak a fejfedők például). - Gameplay: Olyan videók, amiben a játékosok a folyamatos játékukat vágás nélkül mutatják meg. Általában kapcsolódik hozzá a készítő beszéde is.
A gameplayk készítése közben ügyelni kell arra, hogy ne legyen tele olyan jelenetekkel, amikor nem történik semmi, csak megy/ugrál ide-oda a játékos. Az ilyen részeket le is lehet vágni, de csak keveset, mert akkor már fragvideónak számítana. Gameplayt akkor csinálj, hogyha sokat tudsz ölni hamar, meghalás nélkül, különben unalmas lenne. - Bemutató: A játék, vagy annak egyes részének, eseményének, épületeinek bemutatása. Ilyen például a főoldalon látható trailer, vagy az űrhajó event bemutatása.
A bemutató videókban arra kell ügyelni, hogy minél több dolgot megmutasson a videó a nézőnek a bemutatott dologról, akár több szemszögből is. Ne mozgasd gyorsan az egeret össze-vissza.
Programok
A videó elkészítéséhez szükségesek a jó programok, és azoknak a tökéletes ismerete. Itt találhatsz pár programot felsorolva, ezeknek a használatáról leírást keress az interneten, nagyon sok van róluk.
- Videófelvevő programok
- Fraps
Ezt a programot használják leggyakrabban videókészítésre. Az ingyenes verzióval harminc másodpercet lehet felvenni, a PRO verzióval szinte bármennyit. Elég sok funkciója van.
Ha sikeresen beállítottál mindent, akkor már csak be kell lépni a játékba. A bal felső sarokban megjelenik az FPS száma. Ha lenyomjátok a videórögzítés gombját (alapesetben ez az F9), akkor a szám piros színűvé változik, lecsökken az FPS értéke, és már megy is a videórögzítés. Ha már nem kívántok több felvételt készíteni, akkor az F9 újbóli lenyomásával a videórögzítés leáll. A felvételt alapértelmezettként a Fraps telepítési mappáján belül található Movies mappába menti. - Hypercam: Ha ingyenes verziót próbálsz, akkor előugrik egy ablak, hogy a videók bal felső sarkában mindig lesz egy "Regisztrálatlan verzió" szöveg, ami a program megvásárlásakor eltűnik. A Frapstől eltérően itt külön gomb van a videórögzítés leállítására. Az "AVI Fájl" fülön beállíthatod a videó mentésének helyét. A játékban készített videók minősége elmegy.
- Fraps
Ezt a programot használják leggyakrabban videókészítésre. Az ingyenes verzióval harminc másodpercet lehet felvenni, a PRO verzióval szinte bármennyit. Elég sok funkciója van.
- Videószerkesztő programok
- Windows Movie Maker
Egyszerű program, ami csak az alap dolgokat tudja, azonban ezzel is lehet hangulatos videókat csinálni. Legtöbb Windows rendszeren megtalálható. - Sony Vegas Pro
Fizetős program, azonban nagyon széles körű, kismillió funkcióval rendelkezik. - Adobe Premiere Pro
Szintén fizetős, azonban ez is komolyabb program, számos funkcióval.
- Windows Movie Maker
- Konvertáló program
A fraps például .avi formátumban menti a felvételeket, ami miatt pár perc videó is több gigabájt lehet. Ha átkonvertálod más formátumba, a méreten jócskán csökkentesz, a minsőgé viszont továbbra is megmarad.
- Freemake Video Converter
Ingyenes konvertáló program, széles körő kiterjesztés támogatással.
- Freemake Video Converter
Zene
A videó mögé szükség van zenére. Válassz olyan zenét, ami illik a videó hangulatához. Fragvideók esetében pörgősebb zene javasolt, hiszen gyorsan váltják egymást a jelenetek.
Videó feltöltése
Ha elkészültél a videóddal, valahova fel kell töltened, hogy mások meg tudják nézni. Ajánlott a youtube.com videómegosztó használata, ugyanis ez a legnézettebb, legismertebb videómegosztó, és az oldalra is erre a megosztóra feltöltött videókat lehet kirakni. A videó végén tűntesd fel a zenék címét, és a programok nevét, amiben készítetted. Ha az előbbit kihagyod, a youtube törölheti a videódat! Ha sikeresen feltöltötted a videódat, az oldalra kirakhatod ezen az oldalon.